Dyskutowaliśmy z lekarzami o rozwoju naszych systemów IT | Centrum e-Zdrowia

Przejdź do biuletyn informacji publicznej">

Unia Europejska Flaga Unii Europejskiej

lekarz z tabletem w ręku, wokół wyświetlają się wirtualne ikony przedstawiające usługi e-zdrowia

Dyskutowaliśmy z lekarzami o rozwoju naszych systemów IT

25 stycznia 2023 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie w formie UserKonu z udziałem przedstawicieli Centrum e-Zdrowia i lekarzy. Tematem przewodnim były nowe funkcjonalności Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) oraz Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

- UserKony to nowa jakość w kontaktach z naszymi interesariuszami. Otwieramy się na dialog ze środowiskiem lekarskim, by dostarczane przez nas rozwiązania najlepiej odpowiadały na potrzeby użytkownika końcowego – powiedział Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. - Chcemy, by tego rodzaju współpraca rozwijała się w przyszłości z przedstawicielami wszystkich profesji medycznych. To element realizacji naszej Strategii na lata 2023-2027- dodaje dyrektor. W spotkaniu, które odbyło się w formie hybrydowej, wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele Centrum, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz lekarze, którzy na co dzień korzystają z naszych rozwiązań.

Jakie nowości w SMK II?

Spotkanie było okazją do przedstawienia lekarzom Elektronicznej Karty Specjalizacji, którą planujemy w tym roku uruchomić w SMK II jako kolejną funkcjonalność. Nowe rozwiązanie jest intuicyjne w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. Wprowadziliśmy szereg udogodnień, jak m.in. podgląd przebiegu stażu, możliwość zbiorczego dodawania danych o zabiegach i procedurach czy raportowania o liczbie odbytych kursów i dyżurów.
System SMK II działa od lipca 2022 r. Jako pierwsi mogli z niego skorzystać lekarze i lekarze dentyści, którzy jesienią 2022 r. wzięli udział w centralnym naborze na szkolenia specjalizacyjne. By to było możliwe, przenieśliśmy z dotychczasowego systemu SMK I do SMK II prawie 240 000 rekordów danych. Uruchomienie wszystkich funkcjonalności SMK II planujemy na wrzesień 2025 r.

Jaki będzie RPWDL 2.0?

Podczas UserKonu przedstawiliśmy także założenia dla nowego systemu RPWDL, który ma zastąpić dotychczasowy rejestr, uruchomiony w 2012 r. Jest to odpowiedź na zgłaszane nam przez środowisko lekarskie sugestie i uwagi. Nowe rozwiązanie zaprojektowano zgodnie z zasadami UX/UI, dzięki czemu jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Poprawiliśmy także wydajność systemu, co na pewno docenią sami użytkownicy. W ramach dotychczasowych prac m.in. zaprojektowaliśmy nowy interfejs użytkownika, pojawiły się też: moduł „Jak rozpocząć prywatną praktykę” i nowa wyszukiwarka praktyk zawodowych. Ważnym punktem była poprawa jakości zbieranych danych – w tym celu zaimplementowaliśmy nowe słowniki. Uruchomienie systemu planujemy na początek listopada 2023 r.

Otwieramy się na dialog

UserKon, który odbył się 25 stycznia 2022 r. w NIL, był pierwszym z takich spotkań, które planujemy organizować z użytkownikami naszych systemów. Ich celem jest wymiana doświadczeń i pomysłów rozwiązań na upraktycznienie współpracy między dostawcami a użytkownikami systemów, w tym wskazanie, które z nich wymagają uaktualnienia, aby realnie odpowiadały teraźniejszym i przyszłym potrzebom polskich lekarzy i lekarzy dentystów. Spotkania mają charakter otwarty – są kierowane do wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, którzy na co dzień korzystają z narzędzi i systemów w e-zdrowiu, m.in.: System Informacji Medycznej, System Monitorowania Kształcenia, Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, gabinet.gov.pl, itp.