Dane są paliwem do rozwoju e-zdrowia | Centrum e-Zdrowia

Przejdź do biuletyn informacji publicznej">

Unia Europejska Flaga Unii Europejskiej

zdjęcie przedstawia stojącego przy pulpicie mężczyznę, który w ręku trzyma mikrofon. Za jego plecami jest wyświetlana prezentacja

Dane są paliwem do rozwoju e-zdrowia

29 listopada 2022 w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Perspektywy e-zdrowia – dane w ekosystemie ochrony zdrowia”. Wydarzenie zorganizowano po raz czwarty w ramach Akademii CeZ.

„Systematyczne prowadzenie dyskusji: gdzie jesteśmy i dokąd zdążamy, jest istotne, by informatyzacja ochrony zdrowia była realizowana w sposób świadomy i zaplanowany. My ten plan skutecznie wykonujemy od kilku lat. Dowodem są już wdrożone usługi e-zdrowia, z których korzystają Polacy. Nasze osiągnięcia są bardzo doceniane w Europie, m.in. aplikacja mojeIKP, dzięki której każdy ma dostęp do swoich danych zdrowotnych w telefonie. To są też solidne fundamenty e-zdrowia, których bazę stanowią elektroniczna dokumentacja medyczna i telemedycyna. Teraz wyzwaniem dla nas jest budowa algorytmów AI, by móc skutecznie wykorzystywać ogrom danych, które już trafiają do systemu e-zdrowia. Chcemy je przetwarzać i wykorzystywać w celach medycznych, by wspierać decyzje lekarza” – mówił Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, który otworzył konferencję.

Plany rozwoju e-zdrowia przedstawił Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia, który omówił najważniejsze punkty Strategii CeZ na lata 2023 – 2027. Dokument w najbliższych dniach zostanie opublikowany na stronach CeZ. „W CeZ stawiamy na UX i CX. Chcemy jeszcze bardziej zaangażować i włączyć w rozwój e-zdrowia pacjentów oraz dalej wzmacniać współpracę z dostawcami oraz pozostałymi interesariuszami. Będziemy kontynuować takie działania jak: godziny dla dostawców, projectathony, a także zainicjujemy zupełnie nowe jak np. userathony. Planujemy też dalej wzmacniać cyberbezpieczeństwo oraz naszą organizację. W tym obszarze chcemy przede wszystkim skupić się na rozwoju kompetencji zespołu, wzmacnianiu budowaniu kultury organizacji oraz dalszym wspieraniu rozwoju talentów” – wyliczał.

O konferencji

Konferencja Centrum odbyła się już po raz czwarty, ale po raz pierwszy pod wspólną nazwą „Perspektywy e-Zdrowia”. Hasłem tegorocznego spotkania były dane, ich bezpieczeństwo oraz możliwość wykorzystania w kontekście rozwoju nowych technologii i e-zdrowia.

zdjęcie przedstawia stojącą kobietę, trzymającą mikrofon, za nią jest wyświetlane logo CeZ

Ligia Kornowska, liderka Koalicji AI w zdrowiu, przedstawiła ciekawą koncepcję dobrowolnego dawstwa danych. „Chcemy zachęcać pacjentów, by w ten sam sposób jak udostępniają np. swój szpik, mogli też dzielić się swoimi danymi, by uratować komuś życie. Oczywiście będzie się to odbywało za zgodą samych pacjentów” – dodała.

O poszanowanie danych apelowali także prof. Marcin Czech i dr nauk. med. Tomasz Maciejewski. Jak wskazano, obecnie, poza systemem e-zdrowia, istnieje wiele innych potencjalnych źródeł informacji o pacjencie. Są to m.in. smart urządzenia, IoT, rejestry. „Do tego dochodzą też dane statystyczne spoza systemów zdrowotnych, jak zwolnienia z ZUS czy dane z sektora prywatnego, w tym te zbierane przez firmy ubezpieczeniowe” – wyliczał prof. Czech.

Z kolei dr Tomasz Maciejewski wskazał aplikacje wykorzystywane w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz inicjatywę Mother and Child Startup Challenge jako przykłady właściwego wykorzystania nowych technologii.

Spotkanie praktyków i użytkowników e-zdrowia

W wydarzeniu wzięło udział kilkunastu uznanych w Polsce ekspertów z dziedzin AI, RODO, IT, analizy danych, cyberbezpieczeństwa oraz medycyny. Wykładom przysłuchiwało się kilkaset osób, które śledziły je na miejscu w centrum konferencyjnym The Tides na warszawskim Powiślu oraz w Internecie.

zdjęcie przedstawia mężczyzn siedzących na krzesłach, słuchających wystąpienia osoby stojącej przed nimi

Głównym punktem dnia była debata, a w roli moderatora wystąpił Paweł Kikosicki. Wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutował o możliwości wykorzystania danych medycznych. Wszyscy byli zgodni, że w kontekście rozwoju e-zdrowia „sky is the limit”, ale że wszelkie zmiany muszą odbywać się w sposób transparentny i za zgodą społeczną.

Warsztaty dla lekarzy POZ

Konferencji towarzyszyły warsztaty dla lekarzy POZ, które poprowadził Filip Urbański, dyrektor Departamentu Centrum Analiz w CeZ. Wzięło w nich udział dwadzieścia osób, które w trzech podgrupach dyskutowały o tym, w jaki sposób dane mogą pomóc im w leczeniu pacjentów.

zdjęcie przedstawia kobiety i mężczyzn siedzących wokół stołów