Oczekiwania pacjentów dotyczące rozwoju e-zdrowia | Centrum e-Zdrowia

Przejdź do biuletyn informacji publicznej">

Unia Europejska Flaga Unii Europejskiej

Dłoni splecione w koszyczek nad którymi unoszą się ikony związane ze zdrowiem

Oczekiwania pacjentów dotyczące rozwoju e-zdrowia

Produkty i usługi systemu e-zdrowie, takie jak Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepta czy e-skierowanie, są powszechnie znane wśród pacjentów, a większość z nich dostrzega dynamiczny rozwój e-zdrowia w ostatnich latach i oczekuje jego kontynuacji – wynika z badania przygotowanego przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Centrum e-Zdrowia.

Respondenci pozytywnie ocenili istniejące już rozwiązania e-zdrowia, wskazując przy tym, iż wiedzę na ich temat czerpią z Internetu. Jednocześnie wyrazili oczekiwania związane z dalszym rozwojem cyfryzacji ochrony zdrowia. W szczególności zwracali uwagę na funkcjonalność wspierającą lekarzy w takim doborze leków, by uniknąć polipragmazji, czyli niekorzystnych dla zdrowia interakcji między wieloma przyjmowanymi substancjami. Dla znacznej części respondentów (87%) istotna jest również możliwość wykupienia leków z częściowo zrealizowanej e-recepty w dowolnej aptece oraz dostęp do sprofilowanych powiadomień o programach profilaktycznych (78%). Uwagę zwraca fakt, iż na to ostatnie częściej wskazywały kobiety niż mężczyźni (odpowiedni 82,5% i 73,3%). 

Paweł Kikosicki, Dyrektor Centrum e-Zdrowia, podkreśla bardzo wysoką świadomość e-usług w ochronie zdrowia wśród osób po 60. roku życia – ponad 95% respondentów w tym wieku deklaruje znajomość rozwiązań e-zdrowia. „Od początku rozwoju e-zdrowia dokładamy wszelkich starań, by wdrażane nasze produkty były przyjazne dla osób mniej biegłych w korzystaniu z komputera czy internetu” – mówi Dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji My Pacjenci, zwraca uwagę na fakt, iż prawie 70% respondentów w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie korzystało z internetu w celu załatwienia spraw związanych z ochroną zdrowia. „Umawianie w ten sposób wizyt, odbiór wyników badań laboratoryjnych czy sprawdzanie opinii o świadczeniodawcach stały się standardem opieki, do którego jako pacjenci dążymy” – ocenia Prezes Kołodziej.

 

Badanie zostało przeprowadzone metodą indywidualnych wywiadów telefonicznych na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków w listopadzie 2022 roku. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi wynikami badania dostępnymi poniżej.