Przyszłość zdrowia to cyfryzacja | Centrum e-Zdrowia

Przejdź do biuletyn informacji publicznej">

Unia Europejska Flaga Unii Europejskiej

Przyszłość zdrowia to cyfryzacja

Przyszłość zdrowia to cyfryzacja

30 listopada 2021 r. w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Pacjent w świecie usług e-zdrowia. Osiągnięcia, wyzwania, wizja rozwoju”. Organizatorami wydarzenia było Centrum e-Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia.

„Ostatnie dwa lata dla obszaru e-usług w zdrowiu były rewolucyjne. W tak krótkim czasie udało nam się pogodzić potrzeby wielu podmiotów, od Ministerstwa Zdrowia, przez pacjentów i pracowników medycznych, po dostawców. Jest to przede wszystkim zasługa pracowników Centrum e-Zdrowia, którzy, dzięki swojej znajomości całego systemu, są w stanie rozwijać kolejne funkcjonalności i technologie IT” – powiedziała Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas otwarcia konferencji.

W wydarzeniu, które organizowane było po raz pierwszy, wzięli udział eksperci z Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, placówek leczniczych oraz dostawcy oprogramowania. Ci ostatni mogli przetestować swoje systemy w ramach towarzyszących konferencji warsztatów programistycznych, czyli Projectathonu.

„Chciałbym, by to wydarzenie weszło na stałe do kalendarza spotkań przedstawicieli środowiska medycznego, dostawców oraz podmiotów publicznych. To jedyne takie forum, na którym możemy wspólnie dyskutować o zmianach zachodzących w sektorze ochrony zdrowia oraz swobodnie dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami” – mówił Jarosław Kieszek, dyrektor CeZ, który przedstawił też najważniejsze osiągnięcia w obszarze cyfryzacji usług zdrowia.

Wśród nich wskazał system e-rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19, rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i aplikacji mojeIKP, a także wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).

„W CeZ postawiliśmy sobie ambitny cel, że do końca 2023 r. wymiana dokumentów w EDM osiągnie 80%. Jestem przekonamy, że wspólnie ten cel osiągniemy” – zadeklarował Dyrektor CeZ.

EDM to nie jedyny projekt, nad którym pracują Centrum e-Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia. Piotr Węcławik, Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, zaprezentował plany rozwoju  Domowej Opieki Medycznej, szczególnie w zakresie wykorzystania eKTG, kardiologii, neurologii i geriatrii.

Andrzej Sarnowski z Centrum e-Zdrowia szerzej przedstawił nowe funkcjonalności, które wkrótce pojawią się w systemie e-zdrowia (P1). Wśród nich znalazły się m.in. rozbudowa Internetowego Konta Pacjenta, dodanie nowych kategorii do EDM, uruchomienie medycyny pracy i medycyny szkolnej. Trwają też prace w zakresie rejestrów chorób rzadkich oraz wsparcia Krajowej Strategii Onkologicznej.

Dalszym ułatwieniem procesu diagnostyki będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i algorytmów, umożliwiających pozyskiwanie i przetwarzanie znacznych ilości danych. Z punktu widzenia pacjentów oznacza to, że lekarze, wydając diagnozę i zlecając leczenie, będą bazowali nie tylko na historii leczenia danej osoby, ale będą też mogli skorzystać ze wskazań aplikacji do śledzenia aktywności pacjenta oraz jego funkcji życiowych. W przypadku systemów takich jak Poltransplant i e-krew odpowiednie programy pomogą np. w monitorowaniu zasobów krwi czy poszukiwaniu dawców organów także poza granicami kraju.

Roman Łożyński z CeZ zauważył, że, równocześnie z rozwojem systemów, ma miejsce rozbudowa systemów cyberbezpieczeństwa. Właśnie w tym celu w CeZ zostanie powołany CSIRT dla sektora ochrony zdrowia. Do jego zadań będzie należało zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz szkolenia kadry i podmiotów korzystających z systemów teleinformatycznych.

Ostatnim punktem konferencji była debata pt. „Wyzwania i kierunki rozwoju e-zdrowia w Polsce” z udziałem: Pawła Masiarza, zastępcy Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, Jarosława Kieszka, Dyrektora CeZ, Magdaleny Kołodzień, Prezes Zarządu Fundacji My Pacjenci, Anny Rulkiewicz, Prezes Zarządu Lux Med., dr. Tomasza Zielińskiego, Wiceprezesa Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, oraz Tomasza Judyckiego z Polskiej Izby Informatyki Medycznej. Uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z wdrożeniem kolejnych rozwiązań teleinformatycznych CeZ, dostosowania systemów, a także wykorzystania sztucznej inteligencji. Wśród postulatów, które pojawiały się najczęściej, były te związane z szerszymi konsultacjami, zarówno z dostawcami jak i podmiotami leczniczymi.