Szczegóły - Centrum e-Zdrowia

Nowa numer infolinii 19 239

Unijny Certyfikat COVID zawsze pod ręką w aplikacji mobilnej mojeIKP

Unijny Certyfikat COVID jest już od dziś dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP. Teraz UCC każdy z nas będzie mieć zawsze przy sobie w telefonie lub tablecie. Certyfikat UCC w mojeIKP to oficjalny dokument, który okazujemy podczas kontroli granicznej. To duże ułatwienie zwłaszcza podczas wakacyjnych podróży - wystarczy otworzyć aplikację i podać kod QR UCC do zeskanowania. Można też pobrać i zapisać certyfikat w postaci pdf na swoim telefonie.

Unijny Certyfikat COVID dostępny jest dla Polaków od 1 czerwca na Internetowym Koncie Pacjenta, a od dziś także jako kod QR w aplikacji mobilnej mojeIKP. Wystarczy zainstalować aplikację lub zaktualizować wcześniej pobraną na swój telefon lub tablet i dzięki temu mieć swoje UCC zawsze pod ręką. W ciągu pierwszego 1,5 miesiąca od uruchomienia aplikacji mojeIKP korzysta z niej już ponad 230 tys. osób, a każdego dnia dołączają kolejni użytkownicy. 

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje osoba, która:

  • otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; Polska wymaga pełnego zaszczepienia),
  • otrzymała negatywny wynik na obecność koronawirusa (w Polsce ważny przez 48),
  • wyzdrowiała po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).

UCC dostępne jest także w aplikacji mObywatel.

UCC dla dziecka na razie nie jest dostępny w aplikacji mojeIKP. Trzeba go pobrać z konta dziecka na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak odebrać UCC w aplikacji mojeIKP

mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z Apple Store.

Po zainstalowaniu aplikacji mojeIKP, kod QR UCC będzie dostępny z poziomu „Menu” – po uruchomieniu aplikacji należy nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu. W „Menu” wchodzimy w zakładkę Unijny Certyfikat COVID i na ekranie pojawią się dostępne nasze certyfikaty. Klikamy na odpowiedni certyfikat i widzimy kod QR UCC, który podajemy do zeskanowania odpowiednim służbom.

Powiększ obraz: Trzy ekrany aplikacji: widok startowy z zaznaczoną przycikiem menu, widok z otwartym menu, widok z Unijnym Certyfikatem Covid w postaci kodu QR

UCC można też pobrać i zapisać jako pdf.

Co daje aplikacja mojeIKP

Aplikacja mojeIKP umożliwia m.in.:

  • dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) bezpośrednio z komórki lub tabletu
  • szybkie umówienie terminu szczepienia przeciw COVID-19
  • odbieranie powiadomień o wystawionych e-receptach i e-skierowaniach, wysyłanych bezpośrednio na telefon. Dotyczy to także e-recept i e-skierowań wystawionych dzieciom czy ewentualnie bliskiej osobie, która upoważniła Cię do swojego Internetowego Konta Pacjenta
  • wykupienie leku w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu (bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL)
  • sprawdzenie, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania
  • pobieranie e-recept i e-skierowań na urządzenie mobilne w formie pdf z plikiem do wydruku, aby można je było wysłać do innej osoby przy pomocy np. poczty internetowej lub komunikatorów internetowych, takich jak SMS czy Messenger. 

Aplikację może zainstalować i uruchomić także osoba, która dotąd nie korzystała z Internetowego Konta Pacjenta.

Uwaga: jeszcze nie wszystkie kraje unijne wprowadziły UCC. Będzie on obowiązkowy od 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić na stronie https://reopen.europa.eu/pl/ regulacje w kraju, do którego się udajemy.

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM

Do poprawnego działania strony musi być włączona obsługa JavaScript.